Date:  Sun, 8 Dec 2013
Subject:  Basketball Wraps
12-7-13 Boys Salesianum defeated Howard 61-40 Sals jr Dante DiVincenzo 24 sr Joe McCusker 12 and Sr. James Harrar 10 Howard jr Justin Cunningham 16 and jr Jakir Stewart 10
 
 
Archbishop Wood 71 Glasgow 42 Glasgow sr Ebon Flagg and sr Kyle Coleman 10 each
 
Girls 3rd place at Dickinson Invitational Tournament Howard 48 Newark 43 Howard sr Deja Goldsberry 19 Newark jr Lakey Deputy and sr Vanessa Marinello 10
 
AI defeated Tatnall 43-41 AI fr Lauryn Griffin 19 points Tatnall sr Erin Dodds 17
 
St. Marks defeated Concord 39-36 St. Marks sr Cassidy Flanigan 13 Concord sr Meaghan Doogan 15
 
Ursuline 61 Dover 15 sr Laura Hurff 10 for Urs jr Adrienna Hahn 12
 
Westtown 49 St. Andrews 39 sr Janee Dennis 21 for SA
 
12-6-13 Boys CR defeated Smyrna 53-45 Smyrna sr Javon Hunter 14 points
 
Sussex Central defeated Polytech 64-58 in overtime SC: sr Shyheim Ayres 22 jr Wanya Hanzer 14 PT jr Richard Hicks and jr Devaughn Mallory 16 each John Williams 10
 
13 points by sr Will Yancey paced the Vikings of Christiana to a 39-22 win over Tatnall.
 
Archmere 81 Delmarva Christian 45 AR sr Tyler Burns 13 sr Sean Deely 26 DC sr Hamilton Schlabech 22 so Micah McGee 14
 
Newark defeated Dover 59-52 Newark:  sr Jahsun Greer 19 sr Akil Johnson 10 Dover so Jordan Allen 16
 
Cape 81 Sussex Tech 76 Cape: sr Tyriek Burton 21 sr Jonathan Warren 18 sr Toney Floyd 16  ST: sr Robert Larkin 31 jr Shi-wuan Sykes 18 Rae Kwan DeShields 10
 
Girls Sanford 65-23 over Appoquinimink S:  sr Allison Lewis 21 so Chrisayana Alston 14
 
Padua defeated St. Andrews 54-22 P:  sr Emma Matthews 16 and sr Rachel Liskiewicz 10
 
Conrad defeated St. Thomas More 59-31 Conrad: sr Morgan Grubb 17, jr Jasmine Watson 15 and 12 by jr Shannon Mayberry STM sr Alexa Schimp11 sr Alexis Petrosky 10
 
Archmere defeated Delmarva Christian 69-17 Archmere:  sr Katelyn Payne 14 sr Amanda Olson and sr Natalie Mason 10 points each
 
Tower Hill defeated Brandywine 35-29 TH so Allison Salter 14 Brandywine jr Alexa Stiparo 14
 
Milford defeated Lake Forest 43-37 M:  sr Myleris Vazquez 16 LF sr Kori Johnson 10
 
Sussex Central defeated Polytech 64-23 jr Jasmine Hudson and jr Taylor Pritchett 16 jr Jada Smack 14  
 
Smyrna defeated Caesar Rodney sr Taylor Price 26 sr Alexus Stroud 17 for Smyrna CR:  sr Alexis Prillaman 16 jr Simone London 11
 
Caravel defeated Appoquinimink 75-16 Caravel KyAsia Stanford 18 points, Micah Morgan 17 Caroline Davis 14